Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 25 kwietnia. Przysługuje on m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola lub klubu dziecięcego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje uprawnionym rodzicom za okres, na jaki zostały zamknięte z powodu Covid-19: żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Do 18 kwietnia szkoły, żłobki i przedszkola powinny zapewnić opiekę dzieciom osób zatrudnionych m.in. w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, pełniących służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, zatrudnionych w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. (Katalog zawodów do wglądu  na stronie internetowej ZUS - tutaj.)

Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej np. przez żłobek, klub dziecięcy,  przedszkole, lub przez szkołę, przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Jeśli skorzysta - nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Więcej informacji na stronie zus.pl.

licznik odwiedzin: 1720868