Sobota, 20 kwietnia 2024
Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław

Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim

Od 2004 roku 2 maja ustanowiony został Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdego roku święto to jest obchodzone uroczyście.

W Tomaszowie Mazowieckim Dzień Flagi obchodzony był przed Urzędem Miasta, a organizatorem uroczystości był Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Spotkanie poprowadził Bartłomiej Składowski. Powitał uczestników, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Mariusz Polus – dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Andrzej Fąk – prezes Ruchu Narodowego w powiecie tomaszowskim.

Dowódcą uroczystości był kapitan Mariusz Kotas, który złożył dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej meldunek o gotowości pocztu flagowego do podniesienia flagi państwowej.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego biało-czerwona flaga państwowa została wciągnięta na maszt.

Następnie, o godzinie 12.00, odegrany został Hejnał miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Od jutra każdego dnia w samo południe Hejnał będzie rozbrzmiewał.

„Drodzy Państwo, dzisiaj wyjątkowy dzień, 2 maja, święto flagi państwowej, Święto Flagi, tej flagi narodowej, która jest symbolem naszego państwa, symbolem naszego narodu. Pokazuje naszą tożsamość, naszą niezależność. Pokazuje te wszystkie wartości, które są bliskie wszystkim Polakom.

Biel to jest symbol czystości, to jest symbol czegoś, co jest nieskalane, co jest wyjątkowe. Czerwień to przede wszystkim odwaga, chwała, to krew, która została wylana przez Polaków przez wszystkie wieki historii po to, żebyśmy dzisiaj mogli powiedzieć, że jesteśmy wolnym państwem.

To są dwa symbole, które są związane z historią naszego narodu, z naszą tożsamością.To są  symbole, które nas identyfikują nie tylko na mapie naszego państwa, ale na mapie Europy, całego świata.

Różnego rodzaju spotkanie międzynarodowe, w różnego rodzaju, chociażby zawody sportowe, wielka radość po zdobyciu konkretnego medalu, zdobycia konkretnego miejsca. nasi sportowcy pokazują tą przynależność do Polski.

Całują bardzo często naszą flagę. W różnych sprawach międzynarodowych, kiedy są spotkania polityków, również jest pokazywana nasza polska flaga, ta, która podkreśla, że to jest polska delegacja, że tutaj siedzą Polacy i przede wszystkim to, że jesteśmy suwerennym narodem.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków. W momentach wzruszeń i radości. Co roku 2 maja Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić biało-czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Wszystkim Polakom, dużym i małym, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, składamy najlepsze życzenia.” – odczytał Bartłomiej Składowski.

„Drodzy Państwo, jeśli chodzi o Hejnał Tomaszowa, naprawdę jest przepiękny. Bardzo się cieszę, że od dnia dzisiejszego, tak jak usłyszeliśmy, będzie odgrywany codziennie w południe. Na pewno jest to ten element, który będzie nas wyróżniał spośród innych wielu miast, które takiego hejnału nie mają. Tak że serdecznie tutaj gratuluję panu Prezydentowi, Radzie Miejskiej, ale również mieszkańcom naszego miasta, że mamy ten hejnał i jest on po prostu tak piękny.” – pochwalił Hejnał naszego miasta Mariusz Węgrzynowski.

flaga2 flaga3 flaga5 flaga6 flaga9 flaga10