close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź na stronę startową Herb Powiatu Tomaszowskiego

Wyszukiwarka
Obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim

 

Od 2004 roku 2 maja ustanowiony został Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdego roku święto to jest obchodzone uroczyście.

W Tomaszowie Mazowieckim Dzień Flagi obchodzony był przed Urzędem Miasta, a organizatorem uroczystości był Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.

Na zdjęciu: od prawej: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Polus – dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

Spotkanie poprowadził Bartłomiej Składowski. Powitał uczestników, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Mariusz Polus – dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Andrzej Fąk – prezes Ruchu Narodowego w powiecie tomaszowskim.

Na zdjęciu: dowódca uroczystości - kapitan Mariusz Kotas składa dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej płk. Mariuszowi Polusowi meldunek o gotowości pocztu flagowego do podniesienia flagi państwowej, podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

Dowódcą uroczystości był kapitan Mariusz Kotas, który złożył dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej meldunek o gotowości pocztu flagowego do podniesienia flagi państwowej.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego biało-czerwona flaga państwowa została wciągnięta na maszt.

Następnie, o godzinie 12.00, odegrany został Hejnał miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Od jutra każdego dnia w samo południe Hejnał będzie rozbrzmiewał.

„Drodzy Państwo, dzisiaj wyjątkowy dzień, 2 maja, święto flagi państwowej, Święto Flagi, tej flagi narodowej, która jest symbolem naszego państwa, symbolem naszego narodu. Pokazuje naszą tożsamość, naszą niezależność. Pokazuje te wszystkie wartości, które są bliskie wszystkim Polakom.

Biel to jest symbol czystości, to jest symbol czegoś, co jest nieskalane, co jest wyjątkowe. Czerwień to przede wszystkim odwaga, chwała, to krew, która została wylana przez Polaków przez wszystkie wieki historii po to, żebyśmy dzisiaj mogli powiedzieć, że jesteśmy wolnym państwem.

 To są dwa symbole, które są związane z historią naszego narodu, z naszą tożsamością.To są  symbole, które nas identyfikują nie tylko na mapie naszego państwa, ale na mapie Europy, całego świata.

 Różnego rodzaju spotkanie międzynarodowe, w różnego rodzaju, chociażby zawody sportowe, wielka radość po zdobyciu konkretnego medalu, zdobycia konkretnego miejsca. nasi sportowcy pokazują tą przynależność do Polski.

 Całują bardzo często naszą flagę. W różnych sprawach międzynarodowych, kiedy są spotkania polityków, również jest pokazywana nasza polska flaga, ta, która podkreśla, że to jest polska delegacja, że tutaj siedzą Polacy i przede wszystkim to, że jesteśmy suwerennym narodem.” – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Na zdjęciu: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

„Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków. W momentach wzruszeń i radości. Co roku 2 maja Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić biało-czerwoną poprzez jej wywieszenie w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Wszystkim Polakom, dużym i małym, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, składamy najlepsze życzenia.” – odczytał Bartłomiej Składowski.

Na zdjęciu: Bartłomiej Składowski, z tyłu Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Tomasz Migała – zastępca dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta, podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

„Drodzy Państwo, jeśli chodzi o Hejnał Tomaszowa, naprawdę jest przepiękny. Bardzo się cieszę, że od dnia dzisiejszego, tak jak usłyszeliśmy, będzie odgrywany codziennie w południe. Na pewno jest to ten element, który będzie nas wyróżniał spośród innych wielu miast, które takiego hejnału nie mają. Tak że serdecznie tutaj gratuluję panu Prezydentowi, Radzie Miejskiej, ale również mieszkańcom naszego miasta, że mamy ten hejnał i jest on po prostu tak piękny.” – pochwalił Hejnał naszego miasta Mariusz Węgrzynowski.

Na zdjęciu: poczet flagowy podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

Na zdjęciu: od lewej: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Mariusz Polus – dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, podczas obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Tomaszowie Mazowieckim, 2 maja 2021 roku

 

TELEFONY: CENTRALA (+48) [44] 724 21 27         SEKRETARIAT STAROSTY (+48) [44] 724 59 10          FAX (+48) [44] 724 29 15   lub   [44] 724 65 95

licznik odwiedzin: 1720853
Gości online: 22