POWIAT

Rejestracja jachtów i innych jednostek pływających REJA24

dla posiadaczy jednostek pływających

Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że dnia 1 sierpnia 2020r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące obowiązku rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości od 7,5m do 24m lub mocy silnika przekraczającej 15 kW. Organami rejestrującymi są: starostowie powiatów, prezydenci miast na prawach powiatów, Polski Związek Żeglarski oraz Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.

Właściciel jednostki pływającej o długości od 7,5m do 24m lub mocy silnika przekraczającej 15 kW, która zgodnie z dotychczasowymi przepisami nie podlegała obowiązkowi rejestracji, ma obowiązek ją zarejestrować w terminie do dnia 1 stycznia 2022r.

Natomiast nowo kupiona jednostka pływająca o paramterach jw. podlega obowiązkowi rejestracji w terminie 30 dni od dnia zakupu (pod karą grzywny).

Do rejestru służy system teleinformatyczny dostępny na platformie internetowej. Rejestracji można dokonać osobiście w dowolnym Starostwie lub na platformie internetowej z użyciem podpisu elektronicznego https://interesant.reja24.gov.pl/login.

Czas wydania dowodu rejestracyjnego wynosi 30 dni.

Opłata za rejestrację wynosi 80 zł.

Poza obowiązkiem rejestracji wyżej wymienionych jachtów istnieje możliwość zarejestrowania w starostwach powiatowych lub miastach na prawach powiatów innych jednostek pływających do amatorskiego połowu ryb, co jest ważne z uwagi na zakaz prowadzenia amatorskiego połowu ryb z jednostki nieoznakowanej.

Dotychczasowa rejestracja w w/w organach jednostek pływających służących do amatorskiego połowu ryb jest aktualna do:
- 1 sierpnia 2021r. - dla jednostek zarejestrowanych do  dnia 1 stycznia 2000r.
- 1 lutego 2022r. - dla jednostek zarejestrowanych do dnia 1 stycznia 2006r. (włącznie).
- 1 lutego 2023r. - dla jednostek zarejestrowanych po dniu 1 stycznia 2006r.

Przed upływem w/w terminów należy dokonać rejestracji w systemie REJA24, za którą będzie pobrana opłata.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Maz. pod numerem telefonu 44-724 21 27 wew. 270.