close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź na stronę startową Herb Powiatu Tomaszowskiego

POWIAT

Starostowie Dożynek

Aneta Stańczyk (województwo zachodniopomorskie)

Pani Aneta Stańczyk (36 lat) wraz z mężem Adamem prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Tuczno, powiat wałecki, województwo zachodniopomorskie od 2001 roku. Gospodarstwo o powierzchni 250ha jest wysoko wyspecjalizowane w produkcji roślinnej.
W strukturze zasiewów dominują zboża, rzepak ozimy, rośliny strączkowe i ziemniaki przemysłowe. Rodzaje upraw w gospodarstwie zmieniały się na przestrzeni lat. Państwo Stańczyk na początku gospodarowania część gruntów przeznaczali na uprawę owoców miękkich, co stanowiło znaczną część dochodu, jednak z biegiem lat zdecydowali o całkowitym zaprzestaniu tej produkcji z powodu spadku opłacalności.

Właściciele gospodarstwa korzystając z funduszy Unii Europejskiej doposażyli swoje gospodarstwo w nowoczesny sprzęt rolniczy, którego użycie wraz ze zdobytym  doświadczeniem zaprocentowały osiąganiem wysokich plonów na stosunkowo niskich klasach bonitacyjnych gleb. Dotyczy to w szczególności produkcji ziemniaków przemysłowych, których Państwo Stańczyk z biegiem lat stali się jednym z największych dostawców do zakładu ZetPeZet w Pile. Gospodarstwo, obok nowoczesnego parku maszyn, posiada profesjonalną, w pełni zmechanizowaną bazę magazynową, która pozwala na długotrwałe przechowywanie zebranych plonów.

Od początku wejścia Polski do UE właściciele gospodarstwa uczestniczyli we wszystkich możliwych dla swojego terenu i charakteru produkcji programach, co umożliwiło dynamiczny rozwój gospodarstwa.

Pani Aneta Stańczyk aktywnie angażuje się w przedsięwzięciach organizowanych przez miejscowe władze oraz w życiu lokalnego społeczeństwa. Jest matką trzech synów oraz wspaniałą gospodynią wyróżniającego się w okolicy gospodarstwa. Wraz ze swoim mężem Adamem są zawsze aktywni, pomocni i chętni do działania. Pani Aneta będzie z wielkim zaszczytem godnie reprezentować rolników ze swojego regionu.

Jan Suda (województwo śląskie)

Pan Jan Suda (31 lat) wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 80 ha w miejscowości Radonia, w powiecie gliwickim, w województwie śląskim. W gospodarstwie prowadzona jest uprawa zbóż, rzepaku, kukurydzy, ziemniaków oraz użytki zielone.

Pan Jan jest absolwentem Technikum Rolniczego w Nakle Śląskim. Ukończył Uniwersytet Rolniczy w Krakowie o specjalności Technika Rolnicza i zdobył tytuł inżyniera. Podczas nauki brał udział w konkursach i olimpiadach o tematyce rolniczej. Na swoim koncie ma takie osiągnięcia jak:

  • V miejsce w konkursie oceny wartości hodowlanej bydła organizowanego podczas Targów Rolniczych AGRICULTURE w Paryżu w 2004 r.,
  • II miejsce w eliminacjach wojewódzkich Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w Częstochowie w 2005 r.,
  • V miejsce w Finale Krajowym Olimpiady Młodych Producentów Rolnych w Kielcach w 2010 r.

Gospodarstwo posiada tradycje rodzinne i wielopokoleniowe. Dominującym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest hodowla bydła mlecznego oraz opasowego, która prowadzona jest od  pięciu pokoleń.

Rodzina państwa Suda stale modernizuje i rozbudowuje gospodarstwo, obecnie jest w trakcie budowy nowoczesnej obory. Dysponuje ono nowoczesnym parkiem maszynowym, który jest stale modernizowany. Inwestycje finansowane są m.in. ze środków pomocowych Unii Europejskiej.

Pan Jan udziela się również społecznie: jest Członkiem Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej Powiatu Gliwickiego oraz należy do Ochotniczej Straży Pożarnej w Radonii.

Wolny czas najchętniej spędza z rodziną.

TELEFONY: CENTRALA (+48) [44] 724 21 27         SEKRETARIAT STAROSTY (+48) [44] 724 59 10          FAX (+48) [44] 724 29 15   lub   [44] 724 65 95

licznik odwiedzin: 1720826
Gości online: 21